به گزارش ایلنا، محمد شکرچی‌زاده رئیس مرکز تحقیقات راه، مسکن و شهرسازی در آستانه برگزاری دومین کنفرانس  بین‌المللی صنعت ساخت، با بیان اینکه یکی از مباحث مورد بحث در این کنفرانس شهر پایدار و جامعه پایدار است، گفت: در مبحث 19 مقررات ملی ساختمان ها از نظر میزان انرژی به گروه های مختلفی تقسیم می شوند که هر کدام از این گروه ها با توجه به نوع کاربری ساختمان و محل قرارگیری در نقاط مختلف کشور و دیگر پارامترها تعیین می شوند که پس از تعیین گروه ساختمانی میزان صرفه جویی در آن مشخص شده و متناسب با آن باید طراحی ساختمان صورت پذیرد.

وی تصریح کرد: بهینه سازی مصرف حامل های انرژی علاوه بر رعایت نکات صرفه جویی نیازمند توجه به اصول فنی مهندسی در ساخت و سازها است.

شکرچی زاده عنوان کرد: ساختمان سبز ساختمانی است که شما بتوانید در مرحله طراحی، اجرا و نگهداری مبانی محیط زیست و توسعه پایدار را در آن لحاظ کنید امروز با پیشرفت های علمی و تجاربی که بشر به آن رسیده است.

وی افزود: امکانی که بتوانیم در مرحله طراحی از روش‌های طراحی استفاده کنیم که این روش ها بر اساس حداقل مصرف انرژی و بر اساس حداقل صدمه زدن به محیط زیست، براساس بهره وری حداکثر باشد و چه در مرحله ساخت و اجرا می توانیم این موارد را مورد توجه قرار دهیم و اگر مجموع را مورد توجه قرار دهیم می‌توان به یک ساختمانی تحت عنوان ساختمان پایدار و سبز برسیم و در کنار این موارد و مهمتر از آن شهر پایدار و جامعه پایدار است.

رئیس مرکز تحقیقات راه، مسکن و شهرسازی گفت: برای صرفه جویی در مصرف حامل های انرژِی در گرما و سرما باید ساخت و سازها با اصول فنی باشد ولی متاسفانه امروزه صنعت ساختمان سازی به ساخت سریع و آسان بدون توجه به استاندارد و رعایت نکات ایمنی لازم پیش می رود.

شکرچی زاده عنوان داشت: واقعیتی که وجود دارد این است که ما به جهت اینکه در خیلی از مواقع در اجرای ساختمان ها یک فرصت کافی را برای مراحل ارزیابی اولیه و طراحی انجام نمی‌دهیم و به لحاظ تامین منابع ملی دچار مشکل بود و زمان زیادی را از دست می دهیم و زمانی که وارد مرحله اجرا می شویم آن‌را به سرعت انجام می دهیم. بنابراین مواردی که می تواند ما را به ساختمان سبز برساند به لحاظ سرعت عمل غفلت کرده و مورد رعایت قرار نمی دهیم.

وی تاکید کرد: در صورتی که شما وقتی می خواهید از ساختمان سبز و پایدار صحبت کنید باید زمان کافی برای همه مبانی را مورد ارزیابی قرار دهیم تا بتوانیم نتیجه کار قابل قبول باشد.

گفتنی است، دومین کنفرانس صنعت ساخت 8 الی 10 دی ماه سال جاری با حضور صاحبان صنعت صاحبان سرمایه، مسئولان و تولیدکنندگان ایرانی و بازرگانانی از عراق و سوریه قطر و عمان در محل هتل المپیک تهران برگزار می شود.